MDE Orvosbiológiai Kutató, Fejlesztő, Gyártó Kft.
GINOP-2.1.7-15-2016-00337
64 437 375 Ft.
60%
2018.06.30.
MDE Orvosbiológiai Kutató, Fejlesztő, Gyártó Kft.
GINOP-2.1.7-15-2016-00337
64 437 375 Ft.
60%
2018.06.30.
Vállalkozásunk 2008 óta (CARDIO-08 TECH_08_A1 pályázat) foglalkozik az autonóm neuropátia diagnosztikájához kapcsolódó műszer család fejlesztésével. E tevékenység első és kiemelkedően sikeres indítása a 2008-as CARDIO-08 pályázat volt (azonosító: TECH_08_A1). A megvalósítandó család már kifejlesztett készüléke a CAN (Kardiális Autonom Neuropátia) diagnosztikájához alkalmazható. A rendszer bizonyította hatékonyságát és egyre elterjedtebben használják a diagnosztikában hazai és nemzetközi szinten. A továbbfejlesztés lényegileg az idegpályákat közvetlenül kórosan befolyásoló neuropátiák kvantitatív diagnosztikája (CPT) lenne. E kóros elváltozások lehetnek: örökletesek, anyagcsere, szenvedély (pl. alkoholizmus) betegségek, vagy más kóros folyamatok következményei. Ezen kórképek diagnosztizálásához – a jelenlegi gyakorlatban – csak egy szemi-kvantitatív módszer – a kalibrált hangvilla áll rendelkezésre. Célunk – mint az előző készülék esetén is – egy kvantitatív mérő és értékelő rendszer kifejlesztése.
A kalibrált hangvilla a vibrációérzésről (mélyérzés, pallesthesia) a vezetési sebesség méréséhez hasonlóan a vastag rostok funkcionális állapotáról képes információt nyújtani. A hangvilla (128Hz-es Rydel-Seiffer féle un. kalibrált hangvilla) mind két ágán egy 1 – 8-as skála beosztás található. A villát rezgésbe hozva a vizsgálati helyhez érintjük (öregujj hegye a melleolus medialis és a II. metacarple feszítő oldala). A betegnek csukott szemmel kell megmondani, hogy meddig érzi a vibrációt. E bemondás alapján olvassa le a vizsgáló a skálán az értéket, amely a diagnózis eredménye lesz.
Az általunk kifejleszteni kívánt készülék az elektromos ingerimpulzusokat (választhatóan: négyszög, szinusz, háromszög) folyamatosan, vagy előre meghatározott trénekben adja, állítható és kontrolálható frekvencia tartománnyal és áramerőséggel. A vizsgálat teljesen non invaziv a vizsgálati felületre helyezett elektródákkal a bőrön keresztül történik. A megvalósítandó eszköz alkalmas lesz mindhárom szenzoros rosttípus egyidejű szenzitív, specifikus, reprodukálható, számszerű eredményt adó időtakarékos vizsgálatára (kiindulási alap az áramérzet küszöbérték CPT).
A megvalósítandó tevékenységek négy fő feladatra bonthatók: 1./ Mérő egység fejlesztés, működő modell kivitelezés. 2./ Adatmegjelenítő, tároló és kiértékelő szoftverfejlesztés. 3./ Technologizált prototípus (null-széria) kivitelezés. 4./ Preklinikai és klinikai kipróbálás.
A fejlesztés eredményeként létrejövő termék az idegpályákat közvetlenül korosan befolyásoló neuropátiák kvantitatív diagnosztikája lesz. A létrejövő termék által kibővülő portfolió hatékonyan segíti a vállalkozás ez irányú piaci pozícióját.
A fejlesztés újdonságtartalma és szellemi hozzáadott értéke – mint ahogy azt az előzőkben is leírtuk -, hogy egy szemi-kvantitatív eljárást kvantitatívvá teszünk a fejlesztés által. Továbbá, a vizsgálat pontosabbá válik az által, hogy a vizsgált idegpályákról nem egy szemi kvantitatív átlagolt értéket kapunk, hanem a vizsgált idegpálya mindhárom szenzoros rosttípus egyidejű válaszát tudjuk rögzíteni kvantitatív módon. Ez lehetővé teszi a beteg állapotának pontosabb és mélyre hatóbb elemzését. Továbbá – az eddig használatos módszerrel szemben – a hullámformák, valamint az áramerősség kvantált változtatásával a küszöbérték finomabban meghatározható. Ennek eredményeként a betegség a korai fázisai is feltárhatók. További hozzáadott érték, hogy a beteg vizsgálati adatai adatbázisba gyűjtésével követhetővé vállnak az állapot változások és – miután krónikus kóresetről van szó – a terápiás beavatkozások lényegesen hatékonyabban állíthatok be (pl. gyógyszer, fájdalomcsillapítás, mozgásterápia stb.).
2020-1.1.2-PIACI-KFI-2021-00245
76 709 089 Ft.
60%
2024.10.31.
2020-1.1.2-PIACI-KFI-2021-00245
76 709 089 Ft.
60%
2024.10.31.
A Piacvezérelt kutatás-fejlesztési és innovációs projektek támogatása (2020-1.1.2-PIACI KFI) pályázati kiírásra a Pálhalmai Agrospeciál Mezőgazdasági Termelő, Értékesítő és Szolgáltató Kft., az ADEXGO Ipari, Kereskedelmi és Szolgáltató Kft., az MDE Orvosbiológiai Kutató, Fejlesztő, Gyártó Kft. és a Pécsi Tudományegyetem 2020-1.1.2-PIACI-KFI-2021-00245 azonosító számon pályázatot nyújtott be „Intelligens technológiai alapokra épülő komplex prevenciós és rehabilitációs diagnosztika és terápia kifejlesztése mérőrendszeri háttérrel, a mozgásgyógyszer és a táplálkozás alkalmazásával” címmel. A kedvezményezettek a projekt megvalósítására 467 239 070 Ft vissza nem térítendő támogatást nyertek a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Alapból.
A 2021. őszén indult projekt célja olyan tudományosan megalapozott diagnosztika és terápia kialakítása, amellyel preventív módon lehet hatni a gyermekek, serdülők és a fiatalok egészségi állapotának alakulására, amelyet hatékonyan lehet alkalmazni a már kialakult krónikus betegségek rehabilitációs programjában is. A kidolgozásra kerülő komplex rendszer a következő területeken alkalmazható: egészségmegtartás (prevenció), egészség-helyreállítás (rehabilitáció), egészségfejlesztés/teljesítménynövelés. Ezekhez kapcsolódik a rendszer diagnosztikai felülete, amely lehetővé teszi a vizsgált személy kardiovaszkuláris, anyagcsere- és stressztűrő képességének meghatározását, valamint a célzott terápiás felület, amelynek két alapvető eleme a táplálkozás és a mozgás.
A 3 éves projekt keretében a Konzorciumi tagok az említett komplex rendszer megvalósításán dolgoznak, amelynek részei a diagnosztizáló, mérő- és kiértékelő rendszer, valamint a táplálkozási terápia részeként kifejlesztésre kerülő egészségmegőrzést támogató alapélelmiszerek (tej/sajt). A projekt elsődleges célcsoportja az „Egészségipar”, de a kifejlesztett kiegészítő takarmányok előállításával és felhasználásával, valamint a gyorsvizsgálati metodikák kidolgozásával a mezőgazdaság és az élelmiszeripar szereplői számára is nagy hozzáadott értékkel bíró termékek előállítása válik lehetővé a projektben megvalósuló, magas színvonalú kutató-fejlesztő munka eredményeképp.
Az MDE Kft. feladatai között szerepel a mérőrendszer áramköri, és mechanikai egységek tervezése valamint legyártása valamint a komplex fejlesztési folyamat során a konzorciumi partnerek támogatása a klinikai kísérletek lebonyolításban és a mérőrendszer finomhangolása a eredmények tükrében.
Konzorciumi tagok:
Copyright © 2024 MDE GmbH All Rights Reserved
Design by: Co&Co Designcommunication
To provide the best experiences, we use technologies like cookies to store and/or access device information. Consenting to these technologies will allow us to process data such as browsing behavior or unique IDs on this site. Not consenting or withdrawing consent, may adversely affect certain features and functions.